Studiebesök hos Hans-Olof Nilsson på Parkudden Energi!

19 | 09 | 24 | Senaste nytt, Vätgas

Vi hade nyligen nöjet att besöka Hans-Olof Nilssons imponerande off-grid-hus som är ett strålande exempel på hur framtidens hållbara energilösningar kan se ut. Sedan 2014 har huset varit helt frikopplat från elnätet och drivs istället av solenergi och vätgas, där sommarens överskott av energi lagras i form av vätgas för att användas under vintern. Huset är inte bara självförsörjande utan producerar till och med tillräckligt med vätgas för att driva både hushåll och fordon året runt. En fascinerande lösning som visar hur vi kan tänka kring energianvändning i framtiden. ????

Vad är ett Off-Grid-Hus?

Ett off-grid-hus är en byggnad som fungerar helt utan anslutning till det offentliga elnätet. I stället genererar det sin egen el, ofta med hjälp av förnybara energikällor som solpaneler och lagrar energi i batterier eller genom vätgasproduktion. Vätgas är ett effektivt sätt att lagra energi över längre tid, eftersom den kan produceras genom elektrolys av vatten och sedan användas för att generera el när det behövs – till exempel under de mörka vintermånaderna.

Vätgasens roll i framtidens energimix

Vätgas ses som en viktig komponent i framtidens energisystem. Inte bara för att den kan lagra energi på ett effektivt sätt, utan också för dess förmåga att vara en koldioxidfri energibärare om den produceras med förnybara energikällor som sol och vind. Efterfrågan på vätgas växer stadigt, och allt fler projekt fokuserar på att utnyttja denna teknik för både industriella processer och bostäder.

På Corona Control ser vi stora möjligheter för vätgas i både marina och landbaserade system. Vi erbjuder redan ett omfattande sortiment av ventiler och instrument som är anpassade för att hantera vätgas under högt tryck, vilket är avgörande för att skapa säkra och effektiva system.

Är vätgas och Off-Grid framtiden?

Under vårt besök fick vi se hur vätgaslösningar kan användas för att skapa helt självförsörjande bostäder, vilket öppnar dörren för en framtid där säsongslagring av energi kan göra hus och samhällen oberoende av det traditionella elnätet. Genom att kombinera solenergi med vätgas kan vi skapa hållbara energilösningar som fungerar året runt, även i de kallare klimaten.

Vi tar med oss massor av inspiration från besöket och ser fram emot att fortsätta diskutera hur dessa teknologier kan utvecklas och användas i större skala.

Vill du veta mer om vätgaslösningar eller hur vi kan hjälpa ditt företag med grön teknik? Kontakta Mattias Ågren, vår produktspecialist inom grön teknik, för en pratstund om hur vi kan skräddarsy en lösning för dig!

???? Mattias Ågren Produktspecialist | +46 (0) 303 79 81 56 | Mattias.Agren@corona-control.se

Marknadens starkaste sortiment av ventiler!

Fler inlägg

Skillnaden på lägesställare; SVI2 AP och SVI3

Digitala elektropneumatiska lägesställare Båda modellerna...

Ny utbildning i höst! Tekniska industrigaser

Tekniska gaser är en naturlig del av många industriella...

Välkommen Emma!

Vi välkomnar Emma Andersson till Corona Control! Emma...

Tvådagarsutbildning om tekniska industrigaser

För dig som arbetar med, ansvarar för eller kommer i...

Ny kollega!

Vi välkomnar Joakim Kinnmark till Corona Control. Efter...
vätgas kulventil

H23 – kulventil för vätgasapplikationer

H23 Hydrogen Service Ball Valve från Habonim är en...

Invigning av vårt nya kontor

Oj, vart ska vi börja.. Vilken kväll, så mycket känslor...

Inbjudan till teknikdag: Digitalisering för processindustrin – här och nu!

Digitalisering har länge varit på agendan, men bristen på...
kampanj lägesställare

Kampanj: Masoneilan SVI3 och SVI 1000 lägesställare

Vi lanserar nu en kampanj på våra mest uppskattade...

Vätgasutbildning

Rätt kunskap idag är ditt försprång i morgon!I Januari...
0
Intresseförfrågan